Caritas Diecezji Drohiczyńskiej każdego roku podczas wakacji organizuje letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży z rodzin najuboższych, wielodzietnych i dysfunkcyjnych. W roku 2014 odbyły się następujące turnusy:
Białowieża: 2 turnusy
Ptaki k. Nowogrodu: 2 turnusy
Sokołów Podlaski: 4 turnusy, w tym jeden integracyjny z osobami niepełnosprawnymi, turnus dla dzieci z Ukrainy i turnus dla dzieci z Białorusi
Mikoszewo nad morzem: 1 turnus
Zorganizowano też turnusy dofinansowane z FSUSR:
Murzasichle w górach – 4 turnusy, Mikoszewo i Stegna nad morzem – 5 turnusów, Brok – 2 turnusy.
Organizowano też półkolonie w lipcu w Siemiatyczach, w sierpniu w Bielsku Podl. i Sokołowie Podl.
W sumie w czasie tegorocznych wakacji zorganizowaliśmy wypoczynek dla około 1 000 dzieci z terenu diecezji, oraz dla dzieci i młodzież polonijną z Białorusi i Ukrainy. Wszyscy byli pod opieką wykwalifikowanej kadry posiadającej ukończone kursy kwalifikacyjne kierowników i wychowawców kolonijnych. Część kadry wychowawczej pracowało na koloniach jako wolontariusze nie otrzymując wynagrodzenia. Wychowawcy prowadzili dzienniki zajęć, w których dokumentowali przebieg zadania. Wszystkie turnusy były zakwalifikowane i sprawdzane przez Kuratoria, Sanepid i KRUS. Zajęcia programowe szczególnie ukierunkowane na kreowanie wśród dzieci i młodzieży twórczej i aktywnej postawy w pokonywaniu trudności, likwidację postaw negatywnych. Zajęcia podzielone były na wspólne, dla całej grupy oraz warsztaty profilaktyczne w grupach. Realizowany był program profilaktyki uzależnień i przemocy w rodzinie. Także wspólna zabawa i konkursy zawierały elementy profilaktyki uzależnień Program turnusu zapewniał dzieciom relaks i regenerację sił w otoczeniu pro-zdrowotnym oraz obfite i bogate posiłki. Rozwijaliśmy uzdolnienia dzieci: plastyczne, muzyczne, sportowe i taneczne, poprzez gry i zabawy. Organizowano zajęcia na basenie i parku linowym oraz wycieczki do kina. Korzystaliśmy z dostępnych wypożyczalni rowerów i kajaków. Nawiązaliśmy kontakt z grupą Full Power Spirit, w ramach tej współpracy na koloniach odbyły się autorskie spotkania profilaktyczne, a także warsztaty rozwijające talent dzieci. Spotkania z policją, pokazy strażackie odbywające się prawie na każdym turnusie miały charakter nie tylko rozrywkowo-widowiskowy, ale przede wszystkim informacyjno-profilaktyczny.
Podczas turnusu realizowaliśmy program terapeutyczny „Boska załoga”. Zajęcie realizowane zgodnie z programem miały charakter terapeutyczny. Prowadzono zajęcia z cyklu „Wakacyjna Kuźnia Talentów” i „Kierunek Podlasie, warsztaty turystyczno-krajoznawcze dla dzieci i młodzieży”. Koloniści wzięli udział w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy przedmedyczne. W trakcie kolonii zapewniliśmy podopiecznym nie tylko bezpieczny czas wypoczynku, ale też formację chrześcijańską w oparciu o realizowany każdego dnia program wychowawczy, który uwrażliwiał na potrzebę osobistej formacji i kształtowania właściwych relacji z innymi ludźmi i środowiskiem. Tak jak każdego roku realizowany był program terapeutyczny wszechstronnie podejmujący zagadnienia osobistej higieny, kształtowania charakteru i umiejętności rozpoznawania i unikania zagrożeń. Wiedząc o ryzyku zagrożeń w środowiskach, do których wrócą nasi podopieczni współpracowaliśmy w tej dziedzinie ze specjalistami z zakresu psychologii i socjoterapii. Stosownie do potrzeb uczestnicy turnusów zostali wyposażeni w przybory szkolne, środki czystości, ubrania.
Podczas turnusów w Ptakach / Nowogrodu dzieci odpoczywały w malowniczym zakątku na terenie o walorach zdrowotnych na obszarze chronionego krajobrazu Równiny Kurpiowskiej i Doliny Dolnej Narwi. W Ośrodku koloniści byli zakwaterowani w domkach letniskowych z pełnym zapleczem sanitarnym. Mogli korzystać ze znajdującego się na terenie ośrodka basenu, boiska do piłki nożnej, siatkowej i miejsca na ognisko. Ptaki są świetną bazą do organizacji wycieczek pieszych i wyjazdowych. Podczas turnusów zwiedzano Łomżę – katedra pw. Św. Michała Archanioła, zabytki, seminarium, Muzeum Diecezjalne. Zwiedzano Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie im. Adama Chętnika – który został założony w 1927 roku jako Muzeum Kurpiowskie, które jest najstarszym muzeum budownictwa ludowego w Polsce. Zbiory, w liczbie około 3000 eksponatów, pochodzą tam głównie z zasobów prywatnych Adama Chętnika i związane są z Kurpiowską Puszczą Zieloną. Podczas wizyty w Muzeum Przyrody w Drozdowi koloniści nie tylko poznali bogactwo przyrody Polski południowo-wschodniej ale też działalność ziemiaństwa łomżyńskiego i historię rodu Lutosławskich. Zwiedzanie Fortów i Muzeum w Pątnicy było spotkaniem z zabytkową i unikatową architekturą militarną. Program pobytu obfitował w wiele atrakcji i wydarzeń, które zostaną dzieciom na długo w pamięci. Uczestnicy mogli zobaczyć z bliska wóz policyjny, dzięki uprzejmości funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Łomży. Bardzo ciekawe były również zajęcia z edukacji ekologicznej prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa w Łomży. W ramach prowadzonej edukacji z zakresu bezpieczeństwa uczestnicy odbyli szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, prowadzone przez pracownika Caritas Diecezji Łomzyńskiej. Uczestnicy kolonii skorzystali również z zaproszenia pracowników nadleśnictwa Nowogród, którzy zorganizowali im zajęcia na ścieżce edukacyjnej, zakończone wspólnym ogniskiem z kiełbaskami. Organizowane były dla dzieci konkursy, gry i zabawy oraz pogodne wieczory a także dyskoteki. Każdy dzień kończyła modlitwa wieczorna połączona z Apelem Jasnogórskim. Większość zajęć odbywała się w małych grupach, tak, aby praca była jak najbardziej efektywna. Jak zgodnie podkreśla kadra kolonii, ten turnus należał do bardzo udanych.
W Białowieży bazę turnusu stanowił internat przygotowany do prowadzenia wypoczynku. W bezpośrednim otoczeniu budynku znajdują się: kort tenisowy, 3 boiska do badmintona oraz boisko do plażowej piłki siatkowej. Koloniści uczestniczyli w wielu atrakcjach m. in. zwiedzili Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego, Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa, gościli u Straży Granicznej. Dzieci uczestniczyły w wycieczce do Hajnówki. Atrakcją były przejażdżki drezyną i kolejka wąskotorową. Wymiar edukacyjny miały prelekcje przeprowadzone przez przedstawicieli Policji, Ośrodka Edukacji Leśnej oraz Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Piesze spacery po Białowieży i okolicy ukazały młodym piękno przyrody, tego urokliwego zakątka Polski. Wśród wielu zajęć nie mogło zabraknąć warsztatów z pierwszej pomocy, profilaktycznych czy promujących zdrowy styl życia. Odbyła się również olimpiada sportowa, konkursy typu „Mam talent” bale kostiumowe i dyskoteki.
Zostały tez zorganizowane turnusy w Sokołowie Podlaskim, gdzie od kilkunastu lat funkcjonuje ośrodek Caritas. Ośrodek Sokołowie Podlaskim położony na obrzeżach miasta pozwala na spędzenie lata w ciszy w otoczeniu zieleni. Dom Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim, to budynek dwukondygnacyjny, dysponuje pokojami z łazienkami, jest tam pion gastronomiczny, świetlica, sala konferencyjna. Obiekt znajduje się w parku, w otoczeniu zieleni, z dostępem do boiska do piłki nożnej, w parku jest różnież zbiornik wodny umożliwiający korzystanie z kajaków. Atrakcjami podczas kolonii w Sokołowie były dodatkowo: wycieczka do sali zabaw, parku wodnego i multikina w Siedlcach, nad zalew, zwiedzanie katedry, Radia Podlasie, Muzeum Diecezjalnego z obrazem El Greco, muzeum regionalnego. Koloniści byli w „Farmie Iluzji”, zwiedzali zamek w Liwie i zabytki Węgrowa, byli też na wycieczce w Drohiczynie.
Anonimowe ankiety ewaluacyjne, które przeprowadzono na każdym z turnusów wykazały, że uczestnicy najbardziej byli zadowoleni z dobrej atmosfery na koloniach i przygotowanych atrakcji. Wielu też doceniło efekty programu terapeutycznego pisząc, że nauczyli się pilnowania porządku i obowiązkowości. Cieszy fakt, że po każdym turnusie kolonii oprócz wspomnień ciekawych miejsc i wydarzeń, pozostały liczne przyjaźnie, wymiany telefonów i adresów.
Kolonie mogły odbyć się dzięki środkom, które uzyskaliśmy z naszych akcji rozprowadzania świec Wigilijnego Dzieła pomocy Dzieciom, zniczy Caritas, baranków wielkanocnych, a także dofinansowaniu KRUS, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Kuratorium Oświaty w Białymstoku i Warszawie, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Samorządów Miast i Gmin z terenu naszej diecezji. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przez dofinansowanie, lub pomoc w organizacji współpracują z nami i pomagają prowadzić to dobre dzieło na rzecz potrzebujących. Wspólnie możemy zrobić więcej dla dzieci, aby przemieniać oblicze ich codziennej trudnej rzeczywistości dzieląc się nawzajem miłością. Bóg zapłać!