W ramach zadania publicznego pn. "Czas wolny z Caritas" realizowanego w roku 2014 w ramach Programu Ministra Pracy i Polityki Społecznej "Świetlica – Dzieci – Praca" na rzecz wsparcia dziecka i rodziny w gminie w latach 2011-2015 w świetlicy „Promyk Dnia” w Bielsku Podlaskim w dniach 11-24.08.2014 odbywały się półkolonie organizowane przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Z tej propozycji wakacyjnego wypoczynku skorzystało 25 dzieci. Organizatorzy zadbali, aby program półkolonii był atrakcyjny i przygotowany tak, by każde dziecko mogło w nim znaleźć coś dla siebie.
Tak wspólnie spędzony czas wspominają wychowawcy….
By ułatwić dzieciom integrację, półkolonie rozpoczęliśmy od przygotowania według własnej inwencji twórczej identyfikatorów, które pomogły nam w zapamiętaniu imion wszystkich uczestników. Nie obeszło się również bez stworzenia regulaminu kolonii, dzięki któremu ustaliliśmy zasady panujące w naszej placówce. Pierwszy dzień upłynął na zabawach integrujących oraz sportowych. Zakończyliśmy go wspólnym wyjściem na lody.
Nowy dzień przyniósł kolejne atrakcje, świetlicę odwiedziła zaprzyjaźniona wolontariuszka, która zapoznała dzieci z decoupage – techniką zdobniczą polegającą na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z serwetki papierowej. Dzieci było zaaferowane swoją pracą, każdy starał się, by to właśnie jego praca była najpiękniejsza. W czasie zajęć socjoterapeutycznych skupiono się wokół tematu „Poznajemy się wzajemnie. Wytwarzanie atmosfery bezpieczeństwa.”
Trzeci dzień kolonii miną pod znakiem Tęczowej Krainy. Dzieci miały okazję skorzystać ze wszystkich proponowanych tam atrakcji a mianowicie: malowanie twarzy, zabawy taneczne, skoki na trampolinie, przechodzenie toru przeszkód, zabawy z chustą Klanzy, skoki w workach, przeciąganie liny i inne drużynowe konkurencje. Do dyspozycji mieliśmy również salę gier – cymbargaje, piłkarzyki i lotki.
Każdy dzień przynosił nowe wyzwania i tak oto w czwartek 14 sierpnia postanowiliśmy odwiedzić Komendę Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim. Dzięki życzliwości strażaków dzieci mogły oglądać samochody i sprzęt pożarniczy. Wysłuchały również opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz akcjach ratowniczo-gaśniczych. Niebywałą atrakcją dla była możliwość przymierzenia stroju strażaków oraz wejście do wozu strażackiego. Po tej długiej i pełnej wrażeń wycieczce pomaszerowaliśmy na pyszne bułki. Nowy tydzień zaczęliśmy od wycieczki do Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Na miejscu przywitała nas pani Anna Fionik, która była naszym przewodnikiem. Dzieci mogły obejrzeć stałą ekspozycję prezentowaną w pochodzącym z 1925 roku drewnianym domu rodziny Kondratiuków oraz w domu mieszczańskim z 1823 roku, przeniesionym w 2003 z ulicy Poniatowskiego 14 w centrum Bielska Podlaskiego. W domu mieszczańskim podopieczni mogli obejrzeć obiekty pochodzące z wykopaliska archeologicznego. Dzięki uprzejmości pani przewodnik dzieci miały również okazję posłuchania na żywo ludowych pieśni wykonywanych przez grupę muzyczną Żemerwa.
19 sierpnia odwiedziliśmy Muzeum w Bielsku Podlaskim mieszczące się w Ratuszu. Zobaczyliśmy tam wystawy: Tajemniczy ręcznik, Bocian w kulturze ludowej oraz Bielsk Podlaski w kadrze filmu Znachor. Największą atrakcją dnia była możliwość namalowania na lnianej torbie wybranego wzoru. Po zakończeniu prac każda torba została dokładnie wysuszona i gotowa do odbioru. Po wizycie w muzeum wróciliśmy do świetlicy na kolejne zajęcia socjoterapeutyczne, które skupiało się wokół tematu „ Razem bezpieczniej – tworzenie kontraktu”.
W kolejnym dniu półkolonii odwiedziliśmy pana Aleksandra Wasiluka, którego wielką pasją jest konaroplastyka oraz rzeźba w drewnie. Dzieci dowiedziały się jakie gatunki drzew wykorzystuje pan Aleksander do swoich prac. W ciągu kilku ostatnich lat artysta miał kilkanaście wystaw indywidualnych, zarówno rzeźby, jak i konaroplastyka zostały również docenione w konkursach. Pełni podziwu dla prac pana Aleksandra Wasiluka udaliśmy się na pyszną pizzę.
Czwartek okazał się dniem niespodzianką, wszyscy z niecierpliwością czekali co się wydarzy tego dnia. Pani kierownik Katarzyna Trzyna radośnie oznajmiła, że wyjeżdżamy do gospodarstwa agroturystycznego Zawilcowa Dolina. Tam czekało na nas wiele atrakcji takich jak: jazda konna, przejazd bryczką, pieczenie kiełbasek czy też gry i zabawy na świeżym powietrzu.
22 sierpnia spędziliśmy z panią Ewą Skrzyniarz, która pokazała nam jak zrobić przepiękne kolczyki, wisiorki, breloczki z filcu. Instruktorka w przejrzysty sposób wyjaśniła metody i techniki wykonywania filcowych kolczyków oraz przekazała wiele tajników tej sztuki. Pani Ewa, miłośniczka nieco już zapomnianego rękodzieła artystycznego, chętnie służyła pomocą i dobrą radą. Jej zaangażowanie oraz poczucie humoru sprawiło, że zajęcia upłynęły w pełnej śmiechu atmosferze. Po wykonaniu wszystkich prac atrakcje się nie kończyły, po wspólnym posiłku poszliśmy na basen
Sobota, 23 sierpnia upłynęła nam pod znakiem kolejnej dobrej zabawy w Tęczowej Krainie. Było to wyjście na prośbę dzieci, które bardzo lubią te miejsce.
Ostatni dzień półkolonii był czasem podsumowań, wspomnień i oglądania zdjęć. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz wyprawki szkolne. Na zakończenie wszyscy wzięli udział w dyskotece.
Za wspólnie spędzony czas wszystkim dziękujemy i zapraszamy do codziennych świetlicowych zajęć, które są otwarte dla dzieci i młodzieży.
Tekst: Anna Androsiuk, Katarzyna Trzyna
Foto: kadra półkolonii