Przekaż 1,5% podatku dla Caritas Drohiczyn KRS 0000442509
Strona główna » Aktualności » ,,Zwyczaje, Obrzędy i Tradycje – Etiudy Folklorystyczne Osób Niepełnosprawnych” – edycja X już za nami
9 września 2022
W dniu 08.09.2022 roku w Bielskim Domu Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się organizowany przez Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim przegląd folklorystyczny pod nazwą ,,Zwyczaje, Obrzędy i Tradycje – Etiudy Folklorystyczne Osób Niepełnosprawnych” – edycja X.
Swoją osobą zaszczycili Pani Nina Tymińska skarbnik Powiatu Bielskiego, Anatol Grzegorz Tymiński Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim oraz Pani Urszula Kitlas Dyrektor PCPR w Bielsku Podlaskim. W projekcie wzięło udział wiele wspaniałych zespołów tanecznych. Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej z Bielska Podlaskiego, który zaprezentował taniec ludowy ,,Rokiczanka”, Warsztat Terapii Zajęciowej CDD z Sokołowa Podlaskiego ze scenką dotyczącą Święta Matki Boskiej Zielnej, Warsztat Terapii Zajęciowej Kolektyw w Starych Raciborach z przedstawieniem ukazującym wesele żydowskie, Caritas Archidiecezji Białostockiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Moniek z obrzędem kiszenia kapusty, Środowiskowy Dom Samopomocy z Bielska Podlaskiego z andrzejkowym czarowaniem oraz Bielskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku z Bielska Podlaskiego ze scenką z „ Dziadów”. Zespoły podeszły do występów bardzo kreatywnie. Było gwarowe mówienie, taniec i wspólne śpiewanie z publicznością.
Projekt w postaci etiud zakłada kultywowanie przez osoby niepełnosprawne obrzędów i tradycji ludowych osadzonych w katolickim i prawosławnym roku obrzędowym. Celem projektu jest kultywowanie miłości do podlaskiej tradycji i rozwijanie aktywności kulturalnej, która bardzo skutecznie wspomaga kompleksową rehabilitację osób niepełnosprawnych. Proponowane działania przyczynią się do wzbudzenia i poszerzenia potrzeby prowadzenia dialogu międzykulturowego, ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego Podlasia i podtrzymania tożsamości narodowej. Na zakończenie imprezy wszystkie zespoły otrzymały okolicznościowe dyplomy, statuetki oraz upominki. Następnie wszyscy udali się na poczęstunek, w czasie którego rodziły się nowe przyjaźnie, a także odżywały stare. Z niecierpliwością czekamy na następną XI edycję przeglądu. Zawsze jest miło się wspólnie spotkać przy tańcach i muzyce ludowej.
Projekt współfinansowany ze środków Budżetu Powiatu Bielskiego.
Autor: Olszański Piotr
Zdjęcia: Agnieszka Garbowska