Przekaż 1,5% podatku dla Caritas Drohiczyn KRS 0000442509
Strona główna » Aktualności » Wspólnie pielęgnujmy tradycję kulinarną Podlasia
24 września 2020
Dziś rodzą się nowe trendy kultury kulinarnej na Podlasiu i w Polsce, związane jest to z ekspansywną globalizacją. Młodzi ludzie oraz ich rodzice coraz częściej zachwycają się egzotyczną kulturą kulinarną pochodzącą z całego świata. Zauważamy także, iż codzienny pęd wywołany pracą, nauką w szkole, dodatkowymi zajęciami pozaszkolnymi u dzieci – prowadzi do tego, że na polskich stołach coraz częściej królują gotowe przetworzone posiłki, a także jedzenie typu fast-food.
Na kuchnię Polską mają także ogromny wpływ różne kultury z zewnątrz oraz nowe trendy kulinarne, które powodują zanikanie tradycji regionalnej w kuchni współczesnych rodzin. Inną ważną kwestią jest fakt, iż coraz więcej spotykamy się z tym, że wiele rodzin nie tworzy wielopokoleniowego ogniska domowego, wręcz przeciwnie mieszkają daleko od swoich babć i dziadków, co bezpośrednio przekłada się na zanikanie oraz brak pielęgnowania tradycji wspólnego spożywania posiłków, a przede wszystkim brak kultywowania rodzinnych tradycji kulinarnych.
Caritas Diecezji Drohiczyńskiej realizując projekt pt. „Z tradycją i smakiem – moc kuchni podlaskiej” pragnie zachęcić wielopokoleniowe rodziny do wspólnego spędzania czasu na nauce i pogłębianiu wiedzy kulinarnej o kuchni podlaskiej. Do wspólnego gotowania zachęca poprzez organizowanie pokazów plenerowego gotowania.
W dniu 23 września odbyły się warsztaty plenerowe – gotowania tradycyjnych potraw regionalnych z degustacją przygotowanych dań w patio przy Warsztatach Terapii Zajęciowej Caritas w Bielsku Podlaskim. Przybyli goście uczestniczyli także w konkursach na temat związany z tradycją kuchni podlaskiej.
Pokazy gotowania przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Rudki „Róża”. Zaprezentowały gotowanie następujących dań: kotlety z chleba oraz pierogi z kurkami. Pani Halina Twarowska opowiedziała uczestnikom spotkania o historii powstania Koła Gospodyń Wiejskich „Róża” oraz o kolekcji tradycyjnych przedmiotów rękodzieła podlaskiego w mini skansenie zorganizowanym przy siedzibie Koła w Rudce.
Przygotowane tego dnia dania zasmakowały wszystkim przybyłym gościom. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich podzieliły się z nami przepisem na kotlety z chleba, który w ich imieniu prezentujemy poniżej:
Składniki:
-300 gr. chleba białego bez skóry (czerstwy)
-300 ml. mleka
-3 jaja
-100 gr. żółtego sera gouda
-1 duża cebula
-3 ząbki czosnku
-1 łyżka musztardy
-3 łyżki kaszy manny
-1 łyżka majeranku
– 1 łyżka kucharka
-sól i pieprz do smaku, natka pietruszki
-5 łyżek płatków owsianych.
Wykonanie:
Chleb kroimy w drobną kostkę, wrzucamy do miski, dodajemy mleko i jaja – rozkłócone razem z mlekiem. Odstawiamy na 20 minut do spęcznienia, dodajemy ser żółty starty na drobnych oczkach, zblanszowane cebule i czosnek. Odstawiamy na chwilę do spęcznienia, dodajemy resztę przypraw, wyrabiamy masę –formułując kotleciki, obtaczać w płatkach i smażyć na złoty kolor. Podawać do ryby i surówki z kapusty.
Smacznego!
Warsztaty kulinarne zostały współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.