Już 25 marca 2015 r., po raz kolejny, rozpoczęły działalność warsztaty teatralne w WTZ. Podobnie jak w pierwszej edycji rozpoczęto spotkaniem integracyjnym, podczas którego starano się rozpoznać predyspozycje, osobowości, zainteresowania nowych Uczestników Warsztatu.
Pomagając Uczestnikom skoncentrować się na zadaniu stosowane są różnego rodzaju zabawy ruchowe wykorzystujące skojarzenia wymagające natychmiastowej reakcji na bodźce słuchowe.
Podczas każdego warsztatu proponowane są zabawy muzyczno-ruchowe w postaci ćwiczeń z piłeczkami i obręczami. Wykonywanie tych ćwiczeń, składających się z trudnych elementów akrobatycznych, wpływa z jednej strony na rozwój procesów poznawczych, tj. koncentrację, podzielność uwagi, spostrzeganie i koordynację wzrokowo-ruchową, zaś z drugiej służy nabywaniu pewnych sprawności ruchowych wykorzystywanych w spektaklach.
Podczas zajęć odbywa się czytanie poezji i prozy oraz jej omawianie. Często odbywają się też dyskusje.
W trakcie spotkań Uczestnicy zapoznają się z różnymi propozycjami literackimi poetek bielskich (matki i córki) – Beaty i Martyny Jacewicz, w tym wieloma baśniami i przypowiastkami wschodnimi. Poznawanie tekstów i ich interpretacja stanowią pretekst dla podejmowania analizy postaw bohaterów, określania motywów ich postępowania, poszukiwania pewnych uniwersalnych wartości i odnoszenia ich do siebie samego. W ten sposób teksty te stają się źródłem rozmów o życiu, polityce, religii i filozofii o podstawowych wartościach w życiu człowieka.
Program zajęć obejmuje:
- Ćwiczenia dykcyjne z zakresu usprawniania narządu artykulacyjnego, na które składają się różnego rodzaju wierszyki połączone z głośnym, rytmicznym wyklaskiwaniem sylab, rymowanki z trudnymi do wypowiedzenia wyrazami, zwrotami;
- Przygotowania i prezentacje spektakli.
Podczas warsztatów odbywają się także zajęcia relaksacyjne, na które składają się ćwiczenia oddechowe, wyciszające i rozluźniające przy muzyce. Zajęcia kończą wypowiedzi Uczestników na temat wrażeń wyniesionych z usłyszanych melodii, które pozwalają Uczestnikom z jednej strony wyciszyć się, odprężyć, z drugiej zaś- skoncentrować się na ćwiczeniach wymagających dokładności i precyzji.
Nadrzędny cel prowadzonej artterapii stanowi przede wszystkim rozwój i usprawnianie różnych dziedzin funkcjonowania młodzieży z niepełnosprawnością – Uczestników Warsztatu.
Warsztaty realizowane są w ramach projektu NASZA KREATYWNOŚĆ „OTO N” – OBJAZDOWY TEATR OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – SEZON II”. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.