W drugiej połowie czerwca Caritas Diecezji Drohiczyńskiej zorganizowała kolonie finansowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Kierownikiem całości przedsięwzięcia była Urszula Krzymowska. Jak informują organizatorzy, była to wyjątkowa wymiana młodzieży. Grupa Polaków z Ukrainy nie przyjechała tylko i wyłącznie na wycieczkę, w odwiedziny czy nawet wyprawę. Największą szkołą życia jest samo życie, zatem wartość i bogactwo programu opierały się właśnie na nim. Grupa pasjonatów, którzy od miesięcy przygotowali wypoczynek gości z Ukrainy zadbała o to, aby środki przeznaczone przez MEN były wykorzystane jak najlepiej, a młodzi ludzie, którzy dostali wyjątkową szansę na spotkanie, nie stracili ani chwili czasu, bardzo cennego w kontekście całego życia.
Podziękowania należą się dyrekcji Zespołu Szkół Salezjańskich, Zespołu Szkół nr 1 im. K.K. Baczyńskiego, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta. Dzięki ich otwartości młodzież mogła uczestniczyć w lekcjach, korzystać z pracowni oraz wziąć udział w uroczystości zakończenia roku szkolnego 2015/2016. Wiele wrażeń i nowych doświadczeń przyniosła wycieczka do skansenu w Ciechanowcu i „Ziołowego Zakątka” w Korycinach.
Wspólnota, jaką stworzyli uczestnicy kolonii wraz z wychowawcami miała również okazję doświadczyć bogactwa i różnorodności duszpasterskiej Diecezji Drohiczyńskiej, spotykając się w niedługim odstępie czasu z bp. Antonim Dydyczem i bp. Tadeuszem Pikusem. Wzruszającym religijnym przeżyciem, które zostanie głęboko w pamięci, było Nabożeństwo Fatimskie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Sokołowie Podlaskim. Największą atrakcją jak się okazało była normalność, a tej młodzi ludzie doświadczyli goszcząc w Zembrowie na zaproszenie tamtejszego proboszcza Ks. Piotra Arbaszewskiego. Zarówno duszpasterz jak i parafianie przygotowali ogromną gościnę – nie tylko tę z grilla, ale przede wszystkim z sercami podanymi na tacach. To było Święto Normalności.
Ważnym etapem pobytu i zawiązywania głębokiej Wspólnoty była obecność w Sejmie i Senacie, spacer po urokliwych Łazienkach Królewskich i oddanie hołdu przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W szeroki wachlarz atrakcji wpisały się kąpiele na basenie w Siedlcach oraz budzące podziw i poruszające wyobraźnię pokazy możliwości bojowych sokołowskich strażaków. Organizatorzy i uczestnicy kolonii są wdzięczni dyrektorowi Sokołowskiego Ośrodka Kultury Marcinowi Celińskiemu za otwartość. Podobały się warsztaty choreograficzne prowadzone w SOK przez Iwonę Kopiwodę, która miała okazję nawiązywać do bogatego folkloru Polski i Ukrainy. Interesujące okazały się warsztaty dla liderów, przeprowadzone przez Krzysztofa Kacugę. Zdobytym w Polsce doświadczeniem i umiejętnościami młodzi liderzy będą dzielić się z młodzież w swoich środowiskach. Władze samorządowe wykazały sie również otwartością, czego wyrazem były spotkania z wicestarostą Martą Sosnowską. Podziękowania należą się też ks. Krzysztofowi Kisielewiczowi za wielką serdeczność okazaną młodzieży.
Na zakończenie kolonii odbyło się uroczyste spotkanie z Dyrektorem Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ks. dr Łukaszem Gołębiewskim, który wręczył wychowawcom i kolonistom upominki. Nie zabrakło wzruszeń i łez… Uczestnicy chcieliby przyjechać do Sokołowa za rok.
[Best_Wordpress_Gallery id=”260″ gal_title=”2016-Ukraina”]