Kolejny turnus kolonii letnich za nami. Tym razem dzieci i młodzież, mieszkańcy Diecezji Drohiczyńskiej, wypoczywali nad morzem w miejscowości Ostrowo. Wszyscy zostali zakwaterowani w obiektach GIM Ostrowo, Ośrodku wczasowo-kolonijnym. Warunki mieszkaniowe w ośrodku były przystosowane do potrzeb kolonii, koloniści otrzymywali pięć posiłków dziennie, które były przygotowywane przez własną kuchnię. W jadłospisie uwzględniono zapotrzebowanie żywnościowe dzieci i młodzieży.
Po zakwaterowaniu, rozpakowaniu i przydzieleniu wychowawców rozpoczęły się zajęcia organizacyjne. Pierwszego dnia odbyło się spotkanie z kierownictwem kolonii, na którym dzieci zostały zapoznane z obowiązującymi regulaminami i poinformowano je jak należy:
- przestrzegać bezpieczeństwa na terenie obiektu kolonijnego,
- korzystać ze stołówki (dyżury, odbiór posiłków i zwrot naczyń),
- zabezpieczyć swoje pieniądze i inne cenne rzeczy,
- pobierać środki higieniczne i leki.
Podano do wiadomości gdzie znajdują się tablice ogłoszeniowe z adresem ośrodka, numerem telefonu i innymi informacjami dotyczącymi organizacji życia na koloniach, do kogo mogą zwracać się z problemami zdrowotnymi bądź innymi, jakie wynikną w trakcie trwania kolonii. Dzień ten poświęcony był organizacji życia kolonijnego i integracji w grupach. Opiekę medyczną nad kolonistami sprawowała pielęgniarka p. Małgorzata Lenartowska. Nad bezpieczeństwem kąpieli czuwał ratownik wodny p. Paweł Wójcik.
W trakcie kolonii odbywały się wycieczki autokarowe i piesze, gry i zabawy na wolnym powietrzu, rozgrywki między grupami, konkursy i turnieje, plażowanie i kąpiele w morzu. Zajęcia były dostosowane do pogody, wieku i możliwości kolonistów. Do dyspozycji kolonii były autokary, które obsługiwały wszystkie planowe wycieczki.
Zajęcia programowe turystyczno – krajoznawcze:
- Wycieczka do Władysławowa oraz rejs statkiem po otwartym morzu.
- Wycieczka do Trójmiasta, pierwszym punktem wycieczki był Skwer Kościuszki i basen jachtowy w Gdyni, następnie wszyscy zwiedzali fregatę „Dar Pomorza”.
- Po zwiedzaniu najbardziej znanej i reprezentacyjnej części Gdyni pojechaliśmy do Sopotu, a następnie do Oliwy. Tam dzieci zwiedziły Katedrę Oliwską, ogrody oliwskie i palmiarnię. Zabytkowy ogród oliwski zachwycił wszystkich kolorem i mnogością roślin. W palmiarni można było zobaczyć rośliny, które znane są z upraw doniczkowych.
- Kolejny punkt wycieczki to Westerplatte. Koloniści poznali historię wybuchu II wojny światowej, zobaczyli wartownie, ruiny Nowych Koszar, kopiec i Pomnik Obrońców Wybrzeża. Następnie na Starym Mieście podziwiali architekturę gdańską: nabrzeże, Zieloną Bramę, ulicę Mariacką, Bazylikę Mariacką, Długi Targ, Dwór Artusa, ratusz. Na Starówce dzieci mogły kupić pamiątki. Po powrocie z wycieczki odbyły się zajęcia profilaktyczne – Uzależnieniom mówimy nie!
- Wycieczka autokarowa do Władysławowa i zwiedzanie „Ocean Park-u”. Ocean Park to miejsce gdzie można spotkać największe okazy morskie – wieloryby, rekiny, żółwie olbrzymie, delfiny, wesołe orki, oraz czterdzieści innych zwierząt morskich i oceanicznych. Niesamowitość doznań potęguje wielkość prezentowanych ssaków i ryb. Ekspozycja została starannie przygotowana przy zachowaniu szczegółów budowy i naturalnych rozmiarów wszystkich zgromadzonych okazów. Gigantyczne zwierzęta, unikalne i zbliżone do naturalnych warunki życia największych istot morskich są niezapomnianą wyprawą w nieznany, wodny świat. Zwiedzanie Ocean Parku pozwoliło na przyswojenie ciekawych informacji o żyjących w głębinach naszych oceanów rybach i ssakach w sposób lekki i przyjemny.
- Wycieczka autokarowa na Rozewie, gdzie koloniści zwiedzali latarnię morską, poznali historię latarnictwa. Latarnia morska na Rozewiu stanowi jeden z najstarszych zachowanych obiektów techniki nawigacyjnej i posiada wyjątkową wartość historyczną i zabytkową. Z górującej nad okolicą latarni roztacza się piękny widok na urozmaicony lasami, morzem i zatoką Nadmorski Park Krajobrazowy. Następnie, spacerem brzegiem morza udaliśmy się do Jastrzębiej Góry.
- Wycieczka autokarowa do Władysławowa i zwiedzanie Cetniewa: zwiedzanie Ośrodka Przygotowań Olimpijskich im. Feliksa Stamma oraz spacer Aleją Gwiazd Sportu.
- Wycieczka do Pucka i zwiedzanie: gotyckiego kościoła pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła z oryginalną chrzcielnicą, port rybacki i jachtowy, pomnik generała Józefa Hallera, miejsce zaślubin Polski z morzem, molo i promenada nad Zatoką Pucką, rynek z zabytkową zabudową.
Zajęcia rekreacyjno – sportowe, gry i zabawy:
Oprócz wycieczek i plażowania organizowane były różne inne zajęcia i atrakcje tj.: wybory miss i mistera kolonii, dyskoteki, prezentacje grup, nauka tańców i piosenek, „Mam talent”, Karaoke, olimpiada sportowa. Zajęcia były dopasowane do wieku i zainteresowań kolonistów. We wszystkich grupach wiekowych zrealizowany został program profilaktyczny. W ostatnim dniu kolonii koloniści pożegnali się z morzem a następnie spotkali się na apelu pożegnalnym. Wręczono dyplomy i nagrody za konkursy, imprezy, zachowanie czystości w obiekcie. Wyróżniono też najgrzeczniejszych kolonistów.
Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie spędzić ten wakacyjny czas, a atmosfera na kolonii stworzona przez dzieci i młodzież sprzyjała całej organizacji kolonii.
Do zobaczenia za rok!
[Best_Wordpress_Gallery id=”631″ gal_title=”2019-Kolonie-Ostrowo”]