W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, głównej patronki diecezji drohiczyńskiej oraz 20. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Drohiczynie modlono się o potrzebne łaski dla ks. bpa Antoniego Pacyfika Dydycza, wieloletniego pasterza diecezji drohiczyńskiej.
Ks. bp Tadeusz Pikus powitał dostojnych gości z Polski i nie tylko, wśród których znaleźli się: duchowni wyznania katolickiego oraz prawosławnego, siostry i bracia zakonni, alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, członkowie różnych bractw, stowarzyszeń i wspólnot kościelnych. Nie zabrakło przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, rodziny i krewnych jubilata, służb mundurowych, kombatantów, leśników, myśliwych, harcerzy, Bractwa Kurkowego, rycerzy drohickich. Jubileusz biskupstwa zgromadził także przedstawicieli świata nauki, twórców kultury i sztuki. Ks. bp Tadeusz Pikus pozdrowił również słuchaczy Radia Maryja i widzów Telewizji Trwam, która to 16 lat temu 10 czerwca 2003 r. zainaugurowała swoją działalność w Drohiczynie. Środki społecznej komunikacji reprezentowane były także przez Telewizję i Radio Białystok oraz Centrum Informacji Diecezji Drohiczyńskiej.
W homilii o. Gabriel Bartoszewski OFM Cap mówił o świętości, która może być potwierdzeniem szczerości naszego entuzjazmu dla Piotra naszych czasów i jego nauki oraz odpowiedzią godną życia i świadectwa Jana Pawła II. Zakonnik podkreślił wielki dorobek kaznodziejski i dziedzictwo jubilata.
Ks. bp Antoni Dydycz wyraził wielką wdzięczność za lata pasterskiej posługi, wszelkie otrzymane łaski, opiekę i pomoc Matki Bożej, która, jak zauważył, spieszy z pomocą w każdych okolicznościach. Podziękował wszystkim licznie zgromadzonym gościom na uroczystościach jubileuszowych. Odniósł się do 10 czerwca, który oprócz dnia obchodów wizyty św. Jana Pawła II w Drohiczynie, niesie ze sobą moralny nakaz pamięci o męczennikach XXI wieku, którzy razem z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.
W obliczu różnych sprzeciwów i nieprzychylnych działań, zdaniem Jubilata potrzeba wielkiej miłości do Ojczyzny, zdecydowania i odporności, aby stać na straży tego wszystkiego, co nasi ojcowie i dziadowie wywalczyli dla nas. Jak zauważył Jubilat, tam gdzie zaczyna kwitnąć wiara, gdzie rozwija się miłość do ojczyzny, tam będą zawsze pojawiały się siły, które będą opanowały i przeszkadzały. Takim przykładem jest atak na osobę św. Jana Pawła II, pozornie wymierzony przeciwko Ojcu Świętemu i Kościołowi, a w rzeczywistości skierowany przeciwko człowiekowi. – Niezbędna jest troska o to, aby nie godzić się na osłabianie naszej ojczyzny, ale żeby wzmacniać ją i jednocześnie wzmacniać wiarę i zasady chrześcijańskie – podkreślił jubilat.
Podczas uroczystości zostało odczytane błogosławieństwo papieża Franciszka i słowo Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Wyrazy szacunku i uznania dla wytrwałej i owocnej służby włożonej przez jubilata, przekazał także prowincjał Ojców Kapucynów o. Łukasz Woźniak w imieniu Generała Zakonnego Braci Mniejszych Kapucynów. Życzenia złożyli także m.in.: abp Tadeusz Wojda metropolita białostocki, ks. Paweł Rytel-Andrianik rzecznik Konferencji Episkopatu Polski w imieniu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, ks. prał. Jerzy Cudny oficjał Sądu Biskupiego, ks. prał. Zbigniew Rostkowski Wikariusz Generalny, ks. prał. Leszek Gardziński dziekan węgrowski w imieniu kapłanów diecezji drohiczyńskiej oraz Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, Tadeusz Romańczuk senator RP w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Marek Suski sekretarz stanu w imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Wspólna agapa w ogrodach seminaryjnych zakończyła uroczystości jubileuszowe, które można było obejrzeć w Telewizji Trwam oraz Internecie dzięki transmisji przeprowadzonej przez Centrum Informacji Diecezji Drohiczyńskiej.
Ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz przyjął święcenia biskupie z rąk abp. Józefa Kowalczyka, nuncjusza Apostolskiego w Polsce 10 lipca 1994 roku. 24 lipca 1994 roku miał miejsce ingres do konkatedry w Sokołowie Podlaskim. Przez 20 lat bp Dydycz pasterzował w diecezji drohiczyńskiej. Ponadto prowadził i prowadzi aktywną działalność na rzecz Kościoła powszechnego i Ojczyzny.
tekst – Monika Kanabrodzka
zdjęcia – al. Piotr Zdzieborski
[Best_Wordpress_Gallery id=”617″ gal_title=”2019-Lubileusz 25-lecia sakry Dydycz”]