Na zakończenie wakacji, 30 sierpnia 2016 roku, 45 dzieci uczęszczających do świetlic socjoterapeutycznych prowadzonych przez Caritas w Sokołowie Podlaskim i Węgrowie wyjechało na wycieczkę, podczas której poznawali ginące zawody oraz wielokulturowość białostocczyzny. Zwiedzanie rozpoczęto w Sokółce, gdzie w Muzeum Ziemi Sokólskiej zwiedzono starodawną chatę, zapoznano się z zabytkowymi sprzętami oraz spróbowano swoich sił w warsztacie tkackim.
Dzieci zobaczyły również wystawę zabytkowych aparatów fotograficznych oraz ekspozycję dotyczącą kultury tatarskiej. Kolejnym przystankiem była Czarna Wieś Kościelna, gdzie swoją pracownie ma garncarz – dzieci zapoznały sie z zasadami tradycyjnego wytwarzania naczyń glinianych, każdy miał też możliwość własnoręcznie wykonać wybraną przez siebie formę. Ostatnim punktem wycieczki był Białystok, gdzie pani przewodnik zabrała grupę na poszukiwanie ważnych historycznie punktów miasta – Rynku Kościuszki, Ratusza, Parku Branickich, Teatru Lalek, cerkwi św. Mikołaja, pozostałości po Wielkiej Synagodze oraz katedry pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Wycieczka odbyła się w ramach realizacji projektu „Razem zrobimy więcej” – integracja i reintegracja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z terenu powiatu sokołowskiego i węgrowskiego, finansowanego przez Mazowieckie Centrum Pomocy Społecznej.
Tekst i zdjęcia: Magdalena Chomać
[Best_Wordpress_Gallery id=”264″ gal_title=”2016-rękodzieło_ludowe”]