Przekaż 1,5% podatku dla Caritas Drohiczyn KRS 0000442509
12 stycznia zamykając okres bożonarodzeniowy, a jednocześnie uroczyście obchodząc Niedzielę Chrztu Pańskiego, jak co roku spotykaliśmy się w Bielsku Podlaskim z wolontariuszami, pracownikami i sympatykami: Parafialnych Zespołów Caritas, Szkolnych Kół Caritas, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Świetlic Caritas oraz stypendystami, duchownymi i przedstawicielami władz samorządowych, by wspólnie podsumować ubiegły rok, jak także przedstawić owoce działalności charytatywnej realizowanej przez diecezjalną Caritas, a tym samym przygotować się na nowe wyzwania.
Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Św. w Kościele pw. Matki Bożej z Góry Karmel pod przewodnictwem Ks. Bp Piotra Sawczuka, który podczas homilii nawiązał do tajemnicy Chrztu Świętego oraz tego jak bardzo ten sakrament jest potrzebny w życiu każdego człowieka i byśmy o tym pamiętali w codziennym zabieganym życiu.
Kolejna część spotkania miała miejsce w Warsztacie Terapii Zajęciowej. Rozpoczęła się od występów artystycznych w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej z Ceranowa. Następnie zaprezentowali się uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z Bielska Podlaskiego. Ukazali oni historię Narodzenia Pana Jezusa oraz przybyłych Trzech Mędrców ze Wschodu. Podsumowaniem występów artystycznych było wystąpienie uczennicy z programu „Skrzydła” z Siemiatycz, która zagrała na flecie kolędę oraz taniec „Krakowiak” w wykonaniu uczniów z Drohiczyna.
Rozstrzygnięto również konkurs „Miej Serce -edycja 3”, którego głównym celem jest popularyzacja działań wolontariatu. Laureatami konkursu zostali: Szkolne Koło Caritas ze Szkoły Podstawowej w Górkach –Grubakach, Szkolne Koło Caritas przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudce oraz Szkolne Koło Caritas ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Dobrogosta Krasińskiego w Węgrowie.
Dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ks. kan. dr Łukasz Gołębiewski zaprezentował roczne sprawozdanie z działalności Caritas. Zrealizowano miedzy innymi następujące dzieła: W programie FEAD udział wzięło w ubiegłym roku 6 tyś osób, otrzymując produkty żywnościowe z długim terminem przydatności do spożycia. W tym roku Caritas dołożyła wszelkich starań by pomoc ta mogła dotrzeć do większej liczby osób, dzięki staraniom z podprogramu 2019-FEAD pomoc Caritas zostanie skierowana do 7500 osób mieszkających na terenie diecezji drohiczyńskiej. W ubiegłym roku seniorzy otrzymali KARTY BIEDRONKI na codzienne zakupy. Przez 10 miesięcy było objętych wsparciem materialnym 187 osób, które co miesiąc dostawały 150 zł na zakup produktów żywnościowych w sieci sklepów Biedronka.
Realizując projekt SPIŻARNIA Caritas nawiązała współpracę z siecią sklepów Biedronka z Sokołowa Podlaskiego, z Bielska Podlaskiego, z Siemiatycz, z Brańska oraz z sklepem Selgros w Warszawie. Żywność odbierana była z 7 sklepów Biedronka przez Warsztaty Terapii Zajęciowej z Bielska Podlaskiego i Sokołowa Podlaskiego, WTZ Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach, w Brańsku przez Parafialny Zespół Caritas z Chojewa. Dzięki czemu codziennie były przekazane potrzebującym produkty z krótkim terminem przydatności do spożycia. W ubiegły roku zadbaliśmy o zdolną młodzież z terenu diecezji drohiczyńskiej, oferując stypendia: SKRZYDŁA oraz DWA TALENTY.
W roku szkolnym 2018/2019 15-ro dzieci w trudnej sytuacji życiowej otrzymało stypendium Skrzydła, a 8 dzieci uzdolnionych objęliśmy programem Dwa Talenty ze środków Caritas Polska, jak także15-tu sponsorów zainicjowało pomoc stypendialną dla 25-ciu dzieci. W roku szkolny 2019/2020 – zostało objętych programem stypendialnym Dwa Talenty 10-ro dzieci ze środków Caritas Polska oraz dzięki pomocy 15-tu sponsorów, udało się pomóc 21 dzieciom zapewniając im stypendia „Skrzydła”.
W roku 2019 Caritas diecezjalna zorganizowała FESTYNY RODZINNE. Dzięki wsparciu finansowemu: Miasta Siemiatycze oraz PZU udało się zrealizować w czerwcu tamtego roku imprezy plenerowe w Sokołowie Podlaskim i Siemiatyczach.
Caritas przez cały ubiegły rok dbała także by dzieci z diecezji mogły bezpiecznie i kreatywnie spędzać swój wolny czas, do ich dyspozycji były otwarte ŚWIETLICE SOCJOTERAPEUTYCZNE, które znajdują się w:
Sokołowie Podlaskim i Rudce wsparte dzięki dofinansowaniu ze środków PZU,
Węgrowie wsparta ze środków Miasta Węgrów,
Siemiatyczach wsparta ze środków Miasta Siemiatycze,
Bielsku Podlaskim wsparta dofinansowaniem ze środków Miasta Bielsk Podlaski.
Dzięki realizacji projektu ŻÓŁTY TALERZ we współpracy z Kulczyk Foundation w roku szkolnym 2019 / 2020 pomocą zostało objętych1054 dzieci z terenu diecezji drohiczyńskiej. Program objął swą pomocą 5 świetlic socjoterapeutycznych Caritas Diecezji Drohiczyńskiej oraz 3 szkoły: dwie Szkoły Podstawowe nr 1 i nr 3 w Siemiatyczach oraz Zespół Szkół Specjalnych w Sokołowie Podlaskim.
KOLONIE – dzięki Caritas diecezjalnej z wypoczynku wakacyjnego i zimowego w ubiegłym roku skorzystało ponad 1525 dzieci i młodzieży. Przy tak wielkim przedsięwzięciu finansowym wspomogli nasze działania:
Miasto Bielsk Podlaski
Miasto Łochów
Miasto Siemiatycze
Gmina Miedzna
Gmina Bielsk Podlaski
Miasto Kosów Lacki
Miasto Węgrów
Miasto Brańsk
Caritas Polska
AMW Rewita
Fundusz Kościelny
KRUS
Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych. Od 01.04.2019r. – 31.12.2019r. udzielono około 1400 porad przez: specjalistę ds. pomocy osobom niepełnosprawnym i ich otoczeniu; prawnika, doradcę zawodowego, psychologa, specjalistę ds. rehabilitacji; specjalistę ds. rozwiązywania problemów osób niepełnosprawnych. W podanym wyżej okresie ze wsparcia skorzystało 630 osób. Poza poradami w DOWON prowadzona jest terapia neurologopedyczna dla 40- stu osób. Projekt realizowany jest ze środków PFRON.
SENIORZY:
Caritas diecezjalna skierowała swoje działania na seniorów poprzez realizację projektów „Starsi młodszym – młodsi starszym”, „Kawiarenka dialogu dla seniora”, „Senior dla niepełnosprawnego” , które realizowane były w w Sokołowie Podlaskim (Domu Miłosierdzia) i Bielsku Podlaskim (Warsztatach Terapii Zajęciowej) ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Caritas Polska. W projektach wzięło udział około 100 seniorów.
„Zaufaj. Zrozum. Zapobiegaj.” – projekt realizowany ze środków Fundusz Sprawiedliwości.
Powstały trzy Centra Przeciwdziałania Przyczynom Przestępczości: w Sokołowie Podlaskim, Siemiatyczach i Bielsku Podlaskim, gdzie każdy mógł skorzystać z porad specjalistów: psychologa, socjoterapeuty, doradcy zawodowego, coacha i edukatora profilaktyki uzależnień.
Powyżsi specjaliści mieli także dyżury na świetlicach socjoterapeutycznych CDD (w Bielsku mi Sokołowie Podl., Siemiatyczach, Węgrowie i Rudce). W ramach projektu nasi podopieczni na świetlicach otrzymali również wsparcie pedagoga pomagającego im w nauce, instruktora sportowego oraz mogli rozwijać swoje talenty dzięki dodatkowym zajęciom plastyczno-manualnym.
Dzięki realizacji projektu i współpracy ze szkołami podstawowymi i ponadpodstawowymi na terenie całej diecezji przeszkolonych zostało 750 nauczycieli, a tematyka rad nauczycielskich obejmowała przeciwdziałanie przemocy domowej wobec dziecka oraz wdrożenie programu Niebieskiej Karty, interwencja profilaktyczna wobec ucznia eksperymentującego ze środkami psychoaktywnymi oraz praca z ofiarą i sprawcą przemocy. Rady pedagogiczne cieszyły się dużym zainteresowaniem a grono nauczycieli wychodziło z nich z konkretną wiedzą i odpowiedziami na problemy z którymi zmagają się w swoim środowisku.
Jadłodajnia: Przez cały ubiegły rok od poniedziałku do piątku w Jadłodajni im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Sokołowie Podlaskim osoby potrzebujące otrzymywały ciepły posiłek.
ZBIÓRKI ŻYWNOŚCI 2019:
6-7 grudnia zebrano 5535,70 kg żywności;
29-30 marca zebrano 4 149,73 kg żywności;
21 września Kromka chleba dla sąsiada zebrano 1275,50 kg żywności. Z zebranych produktów spożywczych i chemicznych po każdej akcji wolontariusze Caritas w parafiach na terenie diecezji przygotowywali paczki dla potrzebujących. W Domu Miłosierdzia paczki wydawane były przez cały poprzedni rok.
Caritas prowadziła WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU REHABILITACYJNEGO, obecnie dysponuje w:
Łóżka rehabilitacyjne: 134
Materace przeciwodleżynowe: 13
Wózki inwalidzkie: 20
Odsysacze: 12
Koncentratory tlenu: 16
Chodziki: 20
Krzesła sanitarne: 4
Podnośniki wannowe: 2
WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ.
Caritas prowadziła dwie placówki w których nadal wykonywana jest rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych. Zajęcia są realizowane poprzez terapię zajęciową, w której uczestniczą podopieczni w następujących pracowniach: multimedialnej, krawiecko-hafciarskiej, gospodarstwa domowego, rękodzieła artystycznego, technicznej, florystycznej. W Sokołowie Podlaskim pracuje 6 terapeutów, uczestników jest 33, którzy zapisani są do 6 pracowni. W Bielsku Podlaskim z 53 uczestnikami pracuje 10 terapeutów, pracując w 8 pracowniach. W ubiegłym roku zostały zakupione dwa samochody dowożące podopiecznych WTZ na zajęcia terapeutyczne.