29 kwietnia uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim uczestniczyli w zajęciach metodą Porannego Kręgu prowadzonych przez psychologa warsztatu – Martę Karpuk.
Poranny Krąg jest metodą stymulacji polisensorycznej czyli wielozmysłowej. Obejmuje swym zasięgiem wszystkie zmysły: dotyk, wzrok, słuch, węch i smak. Proponowane w niej oddziaływania mają aktywizować zmysły w sposób odmienny dla każdej pory roku, aby podkreślać zmiany zachodzące w przyrodzie. Podstawą tworzenia programu „Porannego kręgu” jest świat przyrody. Świat, którego jesteśmy częścią, w którym jesteśmy zakorzenieni, od niego uzależnieni i poddani jego rytmowi. Każda pora roku kojarzy się nam z żywiołem, kolorem, smakiem, obrazem, zapachem, doznaniem dotykowym i termicznym. Metoda Porannego Kręgu przypisuje każdej z pór roku inną symbolikę.
Jako, że mamy wiosnę stymulujemy kolorem zielonym, który kojarzy się z siłą tworzenia, wzrostu, z procesem dorastania. Tęsknota do zieleni jest symbolicznie postrzegana jako pragnienie odnowy. Zieleń łagodzi, przynosi zadowolenie, daje spokój, uspakaja i odpręża. Żywiołem wiosny jest ziemia. Ma zdecydowaną barwę, specyficzny zapach, a ze względu na swoją strukturę, wilgotność i temperaturę dostarcza złożonych doznań dotykowych. Celem poznania czy to już utrwalania smaku gorzko-kwaśnego jest smakowanie cytryny posypanej cukrem. Zapewniamy uczestnikom również doznania muzyczne przy pomocy zabaw z bębnem, który jest najlepszym źródłem bodźców dźwiękowo-wibracyjnych. Zapach przypisany wiośnie to zapach cytrynowy. Działa on antyseptycznie, pobudza apetyt i ożywia. Zapach wykorzystujemy rozcierając krem do rąk o zapachu cytrynowym na dłoni, zapalając lampkę zapachową z olejkiem cytrynowym. Manipulacja barwą odbywa się poprzez zmianę całego wnętrza pomieszczenia, w którym prowadzimy zajęcia. Eksponujemy wszystko to co kojarzy nam się z wiosną.
Polisensoryczne pobudzanie zmysłów jest najlepszym sposobem przekazywania cennych informacji o tym co nas otacza, a najlepszymi pomocami dydaktycznymi są te zaczerpnięte z natury.
Zajęcia prowadzone tą metodą dają uczestnikom wiele radości i zadowolenia z bycia zauważonym. Każdy z uczestników warsztatów aktywnie, z uśmiechem na twarzy i w życzliwej atmosferze poznawał otaczający go świat.
Autor: Marta Karpuk
Zdjęcia: Karol Bańkowski
[Best_Wordpress_Gallery id=”231″ gal_title=”2016-poranny_krag”]