Przekaż 1,5% podatku dla Caritas Drohiczyn KRS 0000442509
Strona główna » Centrum Przeciwdziałania Przyczynom Przestępczości » Podsumowanie projektu pn. „Zaufaj. Zrozum. Zapobiegaj.”
„Zaufaj. Zrozum. Zapobiegaj.”, projekt realizowany przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, a współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, dobiega końca. Zadanie realizowane było od połowy kwietnia 2019 roku głównie na terenie działalności Caritas Diecezji Drohiczyńskiej tj. wschodniej części województwa mazowieckiego oraz południowej części województwa podlaskiego. Celem powyższego było kompleksowe przeciwdziałanie przyczynom przestępczości. Udało się to poprzez stworzenie trzech Centrów Przeciwdziałania Przyczynom Przestępczości na terenie miast Sokołów Podlaski, Siemiatycze i Bielsk Podlaski oraz wprowadzenia dodatkowych, ciekawych zajęć na świetlicach socjoterapeutycznych prowadzonych przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. W Centrach, pomoc mogły uzyskać wszystkie osoby zwracające się o nią, a znajdujące się w różnorodnych i trudnych sytuacjach życiowych. Specjaliści tacy jak: psycholodzy, socjoterapeuci, edukatorzy profilaktyki uzależnień, doradcy zawodowi i coach wspierali potrzebujących kompleksowo i na wielu polach.
Ponadto, wyspecjalizowany zespół przeprowadził dodatkowe spotkania z dziećmi i młodzieżą, podopiecznymi świetlic socjoterapeutycznych, aby już w najmłodszych zaszczepić ducha zrozumienia swoich możliwości, swoich problemów oraz jak sobie z nimi radzić, zagrożeń współczesnego świata (tj. narkomania, alkoholizm), miejsc gdzie można i należy szukać pomocy.
Wśród szerokiego spektrum porad i pomocy udzielanych w ramach realizacji projektu znalazła się między innymi możliwość spotkań z psychologiem oraz coachem i trenerem osobistym. Dobro drugiego człowieka to naczelna wartość, którą kierowali się w swojej pracy nasi specjaliści między innymi psycholog. Celem jego działalności było niesienie pomocy w kryzysach, a także rozwijanie indywidualnych możliwości i osiąganie lepszej jakości życia.
Poradnictwo psychologiczne miało za zadanie wspieranie osób z radzeniem sobie w sytuacjach postrzeganych jako trudne, umiejętnością redukowania nagromadzonego napięcia emocjonalnego, a także nabycie wiedzy i umiejętności konstruktywnych sposobów utrzymywania relacji interpersonalnych. Zadaniem psychologa była pomoc w rozpoznawaniu zasobów człowieka niezbędnych do pokonania trudności i deficytów danej osoby, które są odpowiedzialne za pojawienie się i pogłębianie kryzysu. Adekwatne wsparcie w sferze psychicznej, w szczególności emocjonalnej jest ważnym elementem pokonywania trudności życiowych. Ponadto profilaktyka prowadzona wobec dzieci, młodzieży i dorosłych na temat konsekwencji swoich czynów i branie odpowiedzialności za nie pozwoliła na redukowanie zachowań demoralizacyjnych. Psycholog posiadając odpowiednie umiejętności doprowadzał do nawiązywania i utrzymywania kontaktu z osobą będącą zagrożoną wykluczeniem społecznym, a także dzięki wiedzy budował wraz z tą osobą plan pomocy. Psychoedukacja pozwoliła na zdobycie niezbędnej wiedzy na temat właściwej komunikacji wobec innych, prawidłowego werbalizowania swoich emocji, uczuć i myśli oraz zaspokajania swoich potrzeb w konstruktywny sposób.
Celem pracy trenera osobistego w projekcie było podniesienie poczucia własnej wartości u klienta, dotarcie do potrzeb i wartości istotnych dla uczestnika projektu. Za pomocą odpowiednich narzędzi – dobrze postawionych pytań i poprzez rozmowę, osobisty trener pomagał zidentyfikować trudności, przekształcić je na cele oraz towarzyszyć klientowi przez drogę, która prowadzi do realizacji celów. Zadaniem osobistego trenera nie było powiedzieć, gdzie leży problem i jak go rozwiązać. Każdy klient wie najlepiej jakie sposoby w jego życiu działają, co jest dla niego dostępne, a co nie. Coach pomaga zauważyć to, nazwać i wydobyć ten potencjał, a następnie wdrożyć zmianę. Pomagał klientowi w dokonywaniu zmian w taki sposób, w jaki tego oczekuje i pomagał w podążaniu w kierunku, w którym chce zmiany. Ciągłe zmiany na rynku pracy, rosnąca konieczność mobilności zawodowej, pojawiające się nowe zawody powodują, że wytyczenie długoterminowej ścieżki zawodowej jest obecnie bardzo trudne, dlatego też niezbędne staje się korzystanie z profesjonalnej pomocy doradcy zawodowego na każdym etapie życia zawodowego. Doradca zawodowy wspiera i ukierunkowuje klienta w wybraniu lub zmianie ścieżki zawodowej. Udziela pomocy w zakresie wyboru zawodu, kierunku kształcenia i szkolenia oraz w rozwiązywaniu konkretnych problemów zawodowych. Wspólnie z klientem szuka dla niego optymalnego rozwiązania, znajduje jego motywację do działania w obszarze zainteresowań zawodowych. Doradca zawodowy przekazuje klientowi zbiór informacji na temat zawodów i specjalności. Trener osobisty i doradca zawodowy towarzyszą klientowi w znalezieniu i realizacji przez niego celów życiowych i zawodowych. W taki właśnie sposób nasi specjaliści pomagali wszystkim którzy zgłosili się do Centrów Przeciwdziałania Przyczynom Przestępczości.
Realizacja projektu przyczyniła się niewątpliwie do podniesienia kompetencji bardzo ważnej grupy społecznej, jaką są nauczyciele, ponieważ to oni przez codzienny kontakt z dziećmi i młodzieżą mogą po prostu zlekceważyć problemy i trudności młodych ludzi lub spróbować im pomóc. Dlatego też Caritas Diecezji Drohiczyńskiej postawił na zorganizowanie rad pedagogicznych, dzięki którym nauczyciele i pedagodzy mogli zrozumieć współczesne problemy młodych ludzi, a także poznać techniki i metody skutecznej pomocy im. Przeszkolonych zostało blisko 750 nauczycieli, a tematyka rad obejmowała przeciwdziałanie przemocy domowej wobec dziecka oraz wdrożenie programu Niebieskiej Karty, interwencja profilaktyczna wobec ucznia eksperymentującego ze środkami psychoaktywnymi oraz praca z ofiarą i sprawcą przemocy. Rady pedagogiczne cieszyły się dużym zainteresowaniem a grono nauczycieli wychodziło z nich z konkretną wiedzą i odpowiedziami na problemy z którymi zmagają się w swoim środowisku.
Mamy szczerą nadzieję, że realizacja projektu „Zaufaj. Zrozum. Zapobiegaj.” współfinansowanego ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, wpłynęła pozytywnie na świadomość mieszkańców województw podlaskiego i mazowieckiego, a jego efektem będzie rzeczywiste zmniejszenie przestępczości i powstawania przyczyn prowadzących do przestępczości. Widząc zainteresowanie dyżurami specjalistów w Centrach Przeciwdziałania Przyczynom Przestępczości, a także potrzeby dzieci i młodzieży pochodzących z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych, a będących podopiecznymi naszych świetlic, Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ma nadzieję na kontynuowanie lub realizację podobnego projektu w przyszłym roku.